
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.9 mm |
| Width | 15.8 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 30.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Housing Color | Black |
| Keyed | No |
Stock: 6941
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.40866 | $4.08660 |
| 25 | $0.36506 | $9.12650 |
| 50 | $0.34709 | $17.35450 |
| 100 | $0.33000 | $33.00000 |
| 300 | $0.32060 | $96.18000 |
| 500 | $0.29580 | $147.90000 |
| 1000 | $0.26760 | $267.60000 |
